top of page

Zyj LAGOM - NEWS


LAGOM!


Nie ma prostego przepisu na zdrowe i zrównoważone życie, recepty, która pozwoliłaby odmienić je z dnia na dzień, ale sądzę, że lagom stanowi przynajmniej część rozwiązania tego problemu. Jest spoiwem łączącym wiele aspektów szwedzkiej kultury i szwedzkiego społeczeństwa, jest fundamentalną zasadą postępowania jednostki, etosu wzornictwa, wspólnoty. Lagom nie sposób zmierzyć, dlatego czasem tak trudno je uchwycić. – pisze Anna Brones. I kontynuuje – Lagom to po części osobista równowaga, a po części zrozumienie potrzeby więzi społecznej; coś, co jest dobre zarówno dla nas, jak i dla otaczającego nas świata.

Nie da się ukryć, że żyjemy w kulturze oczekiwań, pośpiechu i powinności. Jeździmy zbyt szybko, jemy za dużo, pracujemy zbyt ciężko, wymagamy od siebie zbyt wiele, jesteśmy zanadto zestresowani. Lagom pozwala zwolnić, dogonić samych siebie, by odnaleźć równowagę pomiędzy wszystkimi aspektami życia: zdrowiem, pracą, rodziną, gospodarnością, środowiskiem. Może odnosić się do jedzenia, ubierania się, kupowania czy korzystania z nowych technologii. Lagom mogą być godziny pracy, przerwa na kawę, odnowienie czegoś starego czy spacer.

Anna Brones podkreśla, że „Żyj lagom” to zachęta do zwolnienia obrotów. Do zastanowienia się nad spokojniejszym tempem życia. I powołuje się na ruch Slow Food, który obudził w nas świadomość tego, co jemy, skąd biorą się produkty, po które sięgamy, i jak je przygotowujemy, i zasadę Slow Life oznaczającą racjonalne życie, czyli takie, które nie szkodzi i zarazem skupia się na tym, co najbardziej niezbędne.

Książkę podzieliła na cztery części: praca, dom, zdrowie i środowisko. W każdej omawia sposoby na to, jak być bardziej lagom, czyli jak żyć lepiej, mając mniej. Ubarwiła ją ciekawostkami o Szwedach, szwedzkim designie i szwedzkiej kuchni, dodając kilkanaście przepisów na popularne, proste i zdrowe szwedzkie dania. Dużo uwagi poświęciła związkowi człowieka z naturą i jej roli w naszym życiu, zachęcając do odbudowywania tej więzi.

Kto żyje lagom, ten znajduje szczęście, inne jednak niż to pochodzące z posiadania rzeczy albo z wysokości sumy na pasku z pensją, tylko takie, które wynika ze zrównoważonego istnienia, z zadowolenia z tego, co jest tu i teraz. I każdy jest w stanie włączyć elementy będące lagom do swojego codziennego życia. Bardzo inspirujące.


Anna Brones

jest pisarką, artystką i producentem, a także autorką kilku książek, w tym Fika: Sztuka szwedzkiej przerwy na kawę, Kulinarny cyklista i Witaj, rowerze. Jej prace były prezentowane w wielu mediach, m.in. w „The Kitchn”, „Adventure Journal”, „Bicycling”, „Sprudge”, „Fresh Cup” i wielu innych.

__________________________________________________________________________

STOPKA INFORMACYJNA:

zdjęcia oraz informacje pozyskane od BookSenso, wydawnictwo Edipresse

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page